Хвороба Крона

Непухлині захворювання кишківника

Що потрібно знати?

68Неспецифічний виразковий коліт (НВК) і хвороба Крона як найбільш поширені види запальних захворювань кишечника (ЗЗК), залишаються однією з найскладніших проблем серед патології шлунково-кишкового тракту (ШКТ).

Незважаючи на багаторічну історію вивчення ЗЗК, їх причина (етіологія) і механізм розвитку (патогенез) залишаються розкритими недостатньо. Вважається, що в основі розвитку НВК лежить порушення функціонування імунної системи, при якому формується «неправильна» відповідь (імунна відповідь на бактерії та віруси), які в нормі можуть бути присутніми в травному тракті.

Близько 2,2 млн. людей в Європі та 5 млн. в світі страждає запальними захворюваннями кишечника. Щорічний приріст захворюваності становить 5-20 випадків на 100 000 населення. І цей показник продовжує збільшуватися. Захворювання може виникнути в будь-якому віці, але найчастіше діагностують, наприклад, виразковий коліт пацієнтам у віці 30 років. Серед більш старших пацієнтів чоловіки зустрічаються частіше, ніж жінки.

При виразковому коліті вражається товста і пряма кишка. Хвороба Крона може бути локалізована в будь-яких відділах травного тракту. Запальний процес при НВК призводить до появи виразок, які найчастіше виявляються в сигмовидній і прямій кишці, але можуть поширюватися по всій товстій кишці. Отже, чим ширша зона ураження товстої кишки, тим більше симптомів проявляється у пацієнта і важчий перебіг хвороби.

Основними симптомами НВК є: болі в животі й кишкова колька; пронос (діарея); наявність крові та слизу в калі.

Виразковий коліт розвивається у кожного по-різному, тому тільки кваліфікований лікар може діагностувати хворобу і підібрати коректне лікування, аби зменшити прояви симптомів і допомогти уникнути появу нових.

Розвиваючись протягом кількох років, ЗЗК призводять до значних структурних змін кишечника, все більше погіршує його роботу. Іноді, щоб зупинити розвиток ускладнень, потрібне хірургічне втручання.

Пацієнти з виразковим колітом, хворіють 8 і більше років, входять до групи ризику розвитку колоректального раку (КРР). Такі пацієнти потребують проведення колоректального скринінгу.